Wirówka dekantacyjna (urządzenie to można spotkać także pod nieco inną nazwą - dekanter) służy do efektywnego odwadniania osadów komunalnych i przemysłowych. Celem jej działania jest odseparowanie płynów od cząstek stałych. Dlaczego warto zastosować wirówkę dekantacyjną? To niepozorne urządzenie pozwala znacznie zmniejszyć koszty gospodarowania odpadami komunalnymi, a także tymi pochodzącymi z działalności przemysłowej.
Proces, jakim jest odwadnianie, zachodzi w poziomo obracającym się bębnie, wyposażonym w wewnętrzny przenośnik śrubowy. Każda wirówka dekantacyjna działa na podobnej zasadzie. Chcąc uzyskać optymalny efekt, osad surowy musi być poddany procesowi koagulacji i flokulacji w flokulatorze dynamicznym lub statycznym przed wlotem wirówki dekantacyjnej. Tak wymieszany osad podawany jest pompowo do wnętrza bębna przez nieruchomy kolektor wlotowy. Siła odśrodkowa wywołana przez bardzo szybkie obroty bębna (2000 – 4000 rpm) powoduje odrzucanie cięższych cząstek osadu sflokulowanego na wewnętrzną powierzchnię bębna. Śruba wewnątrz bębna obraca się w kierunku zgodnym z obrotami bębna, lecz ze znacznie mniejszą prędkością. To jeszcze jednak nie jest koniec całego procesu, jaki zachodzi w wirówce dekantacyjnej. Śruba przesuwa odrzucony osad w kierunku wylotu. Osad opuszcza bęben przez otwory znajdujące się na jego obwodzie na całej długości cylindrycznej części bębna. Woda oddzielona od osadu opuszcza bęben przez inne otwory wyposażone w regulowane zastawki. Odpowiednie ułożenie zastawek umożliwia optymalną regulację szybkości odprowadzania wody osadowej i tym samym uzyskanie żądanego stopnia odwodnienia osadu.
Wirówka jest kontrolowana automatycznie poprzez sterowanie prędkości obrotowej bębna w celu uzyskania optymalnej siły odśrodkowej oraz prędkości śruby w celu otrzymania odpowiedniego odwodnienia osadu i klarowności wody. Dzięki temu można uzyskać surowiec o odpowiednich właściwościach. Procesy, jakie zachodzą w wirówce dekantacyjnej, mogą być precyzyjnie kontrolowane przez użytkownika. W tym celu na urządzeniu został zamontowany intuicyjny panel sterowania.
Do dyspozycji użytkownika pozostaje ekran synoptyczny za pomocą, którego można wprowadzać odpowiednie nastawy i obserwować na bieżąco takie parametry procesowe jak: prędkość i częstotliwość napędu głównego i różnicowego, wartość prądu pobieranego przez silniki, wartość obciążenia napędu różnicowego, współczynnik napędu różnicowego. Tablica sterownicza kontroluje również instalację dozowania chemikaliów oraz pompowania osadu surowego i odbioru osadu odwodnionego.
Konstrukcja urządzenia jest estetyczna i kompaktowa. Pomimo że urządzenie to wykonuje dosyć skomplikowaną pracę polegającą na odwadnianiu osadów, to jest ono stosunkowo niewielkie. Wirujący bęben (to główny element, w jaki wyposażona jest wirówka dekantacyjna) jest zamontowany na kompaktowej ramie za pomocą łożysk umieszczonych z obu stron wału. Kompensatory drgań są umieszczone pod ramą. Elementy obracające się umieszczone są w obudowie zamykanej szczelnie hermetyczną pokrywą.
Wszystkie elementy, z których składa się wirówka dekantacyjna zostały wyprodukowane ze starannie wyselekcjonowanych tworzyw. Bęben, ślimak oraz pozostałe części kontaktujące się z osadem wykonane są ze stali kwasoodpornej klasy AISI316. Obudowa, wlot i wylot osadu wykonane są z wysokogatunkowej stali nierdzewnej AISI304. Rama wsporcza wykonana jest ze stali SS400 zabezpieczonej powłoką epoksydową. Wykorzystanie przy produkcji wirówki dekantacyjnej materiałów wysokiej klasy jest gwarancją tego, że urządzenie będzie działało niezawodnie przez długi czas. Naszym klientom oferujemy wyłącznie sprawdzone rozwiązania, na których mogą polegać, udoskonalając procesy w swoich firmach.
Wykorzystywanie na co dzień wirówek dekantacyjnych do precyzyjnego odwadniania osadów komunalnych i przemysłowych może przynieść wiele korzyści - zarówno Twojej firmie, jak i środowisku naturalnemu!
Zainteresowała Cię nasza oferta? Szukasz produktów takich jak wirówka dekantacyjna, która przyczyni się do tego, że koszty związane z odpadami komunalnymi czy przemysłowymi będą niższe? Skontaktuj się z nami, a pomożemy dostosować konkretne rozwiązania w taki sposób, aby przyniosły one Twojej firmie jak największą korzyść! Masz jakieś pytania - zapraszamy do wysłania wiadomości. Z chęcią odpowiemy na wszelkie nurtujące Cię wątpliwości. Postaw na wysoką jakość, a będziesz zadowolony z otrzymanych efektów!
Wirówka dekantacyjna, aby w pełni wykonała swoje zadania, musi być odpowiednio sterowana. Kluczowym aspektem jest ustawienie optymalnej siły, z jaką będzie wirował bęben wirówki dekantacyjnej. Jeżeli prędkość ta będzie zbyt niska, to nie uda się uzyskać prawidłowej prędkości pracy śruby odpowiedzialnej za przesuwanie pozbawionego wody osadu w kierunku wylotu wirówki dekantacyjnej. Kontrola zachodzącego procesu możliwa jest dzięki ekranowi kontrolnemu. Wykorzystując panel sterowania, można ustawić urządzenie w taki sposób, aby pracowało na optymalnych obrotach, dzięki czemu uda się uzyskać właściwie odwodniony osad.
Inwestując w nowoczesne rozwiązania, warto brać pod uwagę nie tylko innowacyjne podejście do tematu czy zastosowanie specjalistycznych technologii, lecz także solidność wykonania poszczególnych elementów urządzania. Im lepsza będzie jakość wykonania, na tym dłuższą żywotność można liczyć. W przypadku wirówki dekantacyjnej niemałe znaczenie ma jakość łożysk, dzięki którym bęben obraca się płynnie. Warto także zwrócić uwagę na jakość stali, z jakiej została zrobiona wirówka. W przypadku EKO-INDUSTRIES wirówka dekantacyjna to elementy, które zostały wyprodukowane przy użyciu stali nierdzewnej wysokiego gatunku. Jeżeli zależy Ci na efektywnym odwadnianiu ścieków komunalnych, to zdecyduj się na nowoczesne rozwiązania. Wirówka dekantacyjna umożliwia skuteczne usunięcie wody, co pozwala uzyskać osad o mniejszej objętości.