Prasy śrubowo-talerzowe

Prasa do odwadniania osadów

Konieczność przeróbki osadów ściekowych sprawia, że poszukiwane są rozwiązania, które będą bardziej ekonomiczne i nowoczesne od dotychczasowych. Osady to substancje trudne do odwodnienia, jeżeli nie zostaną przygotowane w odpowiedni sposób. Dzięki ich odwodnieniu, można je znacznie łatwiej transportować i przerabiać w pożądany sposób. Redukcja osadów to ważny temat, dlatego w naszym asortymencie nie mogło zabraknąć produktów takich, jak prasy śrubowo talerzowe o nowoczesnej i bardzo funkcjonalnej konstrukcji. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ich funkcjami i możliwościami.

Prasa śrubowa służy do odwadniania osadów komunalnych i przemysłowych. Zasada działania urządzenia odróżnia je od typowych rozwiązań stosowanych na oczyszczalniach ścieków, takich jak prasy komorowe, taśmowe lub wirówki dekantacyjne. Płynny osad wymieszany wcześniej we flokulatorze z odpowiednim polielektrolitem, pompowany jest do wnętrza prasy, gdzie poddawany jest stopniowemu ściskaniu poprzez powolne przesuwanie przez śrubę o zmniejszającym się skoku i zwiększającej się średnicy rdzenia. Śruba przesuwa osad wewnątrz ruchomych pierścieni, z pomiędzy których wypływa woda usunięta z odwadnianego osadu.

W początkowej fazie odwadniania odciek jest czysty i nie wymaga dalszego oczyszczania przed wprowadzeniem go do kanalizacji sanitarnej. W końcowej części urządzenia na skutek intensywnego prasowania osadu odciek jest zazwyczaj obciążony znaczną ilością zawiesiny, dlatego też prasa śrubowo-talerzowa wyposażona jest w wydzieloną komorę brudnego odcieku oraz pompę obiegową zawracającą ten odciek na początek układu odwadniania.

Prasa śrubowo talerzowe

Prasa śrubowo-talerzowa

Prasa śrubowo-talerzowa - budowa i mechanizm działania

Działanie automatycznej prasy śrubowo talerzowej nie jest trudne do wyjaśnienia. Dzięki zastosowaniu ruchomych pierścieni szczeliny, z których wypływa woda oczyszczają się samoczynnie. Pierścienie poruszają się powoli, na skutek obracania się śruby, która jest umieszczona centralnie. Ciecz jest bardzo łatwo odprowadzana, a osady przesuwane, przy zachowaniu ich struktury. W związku z tym proces odwadniania osadu na prasie śrubowo talerzowej nie wymaga stałego zużycia wody płuczącej. Wylot osadu zaopatrzony jest w dysk o regulowanej sile docisku dzięki czemu istnieje możliwość regulacji ostatecznego stopnia odwodnienia osadu.

Osad trafia zazwyczaj do przenośnika ślimakowego kierującego go do dalszej obróbki (higienizacja, granulacja itp.). Oferowane w Eko-industries.pl prasy śrubowo talerzowe pozwalają na bardzo dokładne odwodnienie osadów. Użytkownik ma możliwość samodzielnej regulacji stopnia odwadniania, co jest bardzo istotną kwestią. Warto również zwrócić uwagę na inne aspekty – prasy śrubowo talerzowe są rozwiązaniem bardziej ekologicznym i ekonomicznym, w porównaniu na przykład z prasami wirowymi i taśmowymi. Zużywają znacznie mniejsze ilości wody i energii elektrycznej, dlatego uznaje się je za opcję bardziej ekologiczną.

Konstrukcję zaprojektowano w taki sposób, aby woda używana była jedynie do spłukiwania osadów z powierzchni bębna urządzenia. Koszty serwisowania pras śrubowo talerzowych również nie są wysokie, a zamknięta, kompaktowa konstrukcja sprawia, że urządzenie nie zajmuje zbyt wiele powierzchni. 

Prasy śrubowo talerzowe dostępne na Ekoindustries.pl cechują się różnymi stopniami wydajności, w zależności od wybranego rodzaju osadu. Istnieje możliwość uzyskania od kilkunastu do kilkudziesięciu procent suchej masy w odwodnionym produkcie. Są to produkty wysokiej jakości, wykonane z najlepszych materiałów, gwarantujących ich trwałość i niezawodność.

Obudowa prasy oraz pierścienie wykonane ze stali nierdzewnej 1.4301. W celu zabezpieczenia śruby przed wycieraniem napawana jest ona węglikiem wolframu, zaś powierzchnia wału utwardzana jest do 10 mm do wartości 62-65 HRC. Pierścienie utwardzane są na całej powierzchni do 50-55 HRC.

Prasa pracuje w trybie automatycznym, podczas którego realizowane są następujące funkcje: kontrola kierunku i szybkości obrotów śruby, okresowe spłukiwanie zewnętrznej powierzchni pierścieni, dawkowanie polielektrolitu (przy współpracy prasy ze stacją dozowania polimeru). Serdecznie polecamy dostępne tu prasy śrubowo talerzowe, z uwagi na szereg korzyści, jakie niesie za sobą ich zastosowanie. Odpowiednio dopasowane parametry pracy urządzenia do rodzaju osadów zapewnia maksymalną efektywność całego procesu odwadniania i niezawodność. Prasy są ekologiczne i pozwalają na ograniczenie kosztów odwadniania. Gwarantujemy wysoką jakość i niezawodność dostępnych pras oraz fachową poradę. W razie wątpliwości lub jakichkolwiek pytań o prasy, serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami.