Biofiltracja

Biofiltracja powietrza z zanieczyszczeń odorotwórczych to proces biologiczny wykorzystujący zjawisko tlenowej biodegradacji substancji takich jak siarkowodór, siarkowe związki organiczne, amoniak, pochodne organiczne utleniania amoniaku oraz rozkładu aminokwasów, kwasy tłuszczowe, alifatyczne i aromatyczne związki organiczne. Podczas biofiltracji zanieczyszczone powietrze przetłaczane jest zazwyczaj przez złoże zaszczepione wcześniej mikroorganizmami.

Zaszczepienie złoża odbywa się poprzez zalanie go osadem czynnym z oczyszczalni ścieków. Następnie złoże takie musi być intensywnie zraszane wodą lub lepiej ściekami oczyszczonymi jeżeli istniej do nich dostęp (na przykład na oczyszczalni ścieków). Jako nośniki mikroorganizmów stosowane są zazwyczaj złoża naturalne (zrębki korzeniowe drzew – karpina, kompost, zrębki drewniane) lub wypełnienia mineralne (keramzyt, lawa wulkaniczna). Niezależnie od zastosowanego wypełnienia biofiltracja wiąże się z procesami biologicznymi w odróżnieniu od takich procesów jak absorpcja zanieczyszczeń w wodzie, adsorpcja na węglu aktywnym czy fotokatalityczne utlenianie lotnych zanieczyszczeń powietrza z zastosowaniem lamp UV.

Na tle innych metod wymienionych powyżej biofiltracja jawi się jako technologia najmniej uciążliwa dla użytkownika oraz najtańsza w eksploatacji. Oprócz kosztów wody oraz energii elektrycznej nie ponoszone są zasadniczo żadne inne koszty, natomiast skuteczność metody wynosi zazwyczaj powyżej 90%. 

Wymiana złoża przy zastosowaniu złóż mineralnych praktycznie nie występuje, natomiast obsługa polega tylko i wyłącznie na utrzymywaniu w czystości dysz zraszających. Biofiltry charakteryzują się znacznymi rozmiarami (średnio są to złoża pięciokrotnie większe od filtrów z węglem aktywnym). Nie gwarantują też wyższej niż 95% redukcji odorów.

Dlatego niekiedy są wspomagane złożaem węglowym jako drugim stopniem oczyszczania powietrza. Wówczas główny ładunek odorów przejmuje złoże biofilta natomiast węgiel aktywny zużywa się wielokrotnie wolniej gdyż dociera do niego znacznie mniejszy ładunek po oczyszczeniu na stopniu biofiltracji.

Biofiltracja

Biofiltracja - sposób na czyste powietrze

Zanieczyszczone powietrze i nieprzyjemne zapachy unoszące się dookoła to coraz poważniejszy problem, z którym musimy się zmagać każdego dnia. Na szczęście, rozwój technologiczny sprawia, że mamy coraz liczniejsze, a co najważniejsze - skuteczne - sposoby walki o czyste powietrze pozbawione brzydkiej woni - zalicza się do nich między innymi biofiltracja. W ofercie firmy EKO-INDUSTRIES można znaleźć ofertę biofiltracji, czyli redukcję emisji zanieczyszczeń z użyciem biofiltrów.

Zanieczyszczone powietrze - dlaczego jest takie groźne?

O szkodliwości zanieczyszczonego powietrza na własnej skórze mogą przekonać się mieszkańcy miast, którzy każdego dnia żyją wśród toksycznych substancji unoszących się w powietrzu. Problem brzydkiego zapachu oraz czynników niekorzystnie wpływających na zdrowie dotyczy również osób mieszkających w pobliżu dużych zakładów produkcyjnych. Zanieczyszczone powietrze może powodować powstawanie chorób dotykających układ oddechowy. Szczególnie niebezpieczne jest dla osób starszych i dzieci, jednak tak naprawdę, to każdy powinien mieć się na baczności.

Jakie substancje podlegają biofiltracji?

Biofiltracja polega na usuwaniu z powietrza substancji, które wytwarzają brzydki zapach, a przez to znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie człowieka. Nikt przecież nie lubi przebywać tam, gdzie brzydko pachnie. Tlenowa biodegradacja możliwa jest w przypadku substancji takich jak na przykład:

  • siarkowodór,
  • siarkowe związki organiczne,
  • amoniak,
  • kwasy tłuszczowe.

Jeżeli zależy Ci na ekologicznym oczyszczaniu powietrza, które nie wykorzystuje procesów chemicznych, a jest jedynie biologiczną metodą oczyszczania gazów, to sprawdź ofertę firmy EKO-INDUSTRIES a przekonasz się o tym, jak szerokie zastosowanie mogą mieć biofiltry.

Biofiltracja - jakie ma zalety?

Różne są metody oczyszczania powietrza. Niektóre z nich wykorzystują substancje chemiczne, inne (jak na przykład biofiltracja) oparte są wyłącznie na procesach biologicznych. Wśród licznych zalet biofiltracji, warto wskazać między innymi na:

  • niską uciążliwość stosowanych rozwiązań dla użytkownika,
  • stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne (jedynie koszt wody oraz prądu),
  • wysoką skuteczność oczyszczania powietrza.

Chcąc cieszyć się czystym powietrzem pozbawionym odoru, warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, zwłaszcza że ich koszt nie jest nazbyt obciążający dla portfela, zwłaszcza w porównaniu z innymi technologiami.