Prasy taśmowe

Prasa taśmowa MONOBELT® jest całkowicie unikalną i oryginalną konstrukcją.

W skład urządzenia, wykonanego w całości ze stali nierdzewnej AISI 304, wchodzą dwa podstawowe elementy zespolone w jedną zwartą konstrukcję - zagęszczacz wstępny i właściwa prasa taśmowa. Zespolenie zagęszczacza wstępnego z prasą umożliwia odwadnianie osadów o dużym uwodnieniu początkowym. Dzięki specyfice konstrukcji prasy uzyskuje się większą efektywność urządzenia w porównaniu do tradycyjnych pras o tej samej szerokości taśm. Zastosowanie taśm bezstykowych wydłuża ponad 4-krotnie okres eksploatacji taśm filtracyjnych, a unikalna możliwość płukania taśm wyłącznie filtratem przynosi znaczne oszczędności eksploatacyjne. Zatem prasa taśmowa Monobelt to nie tylko sposób na poprawę jakości pracy, ale też niesie sporo innych wartości, z oszczędnością czasu i pieniędzy na czele.

Prasy taśmowe - konstrukcja

Prosta konstrukcja prasy gwarantuje niezawodne działanie i łatwą obsługę, co przyczyniło się przez 30 lat obecności tego modelu prasy na rynku polskim do jej absolutnie największej popularności spośród pozostałych dostępnych urządzeń do odwadniania osadu. Prezentowana prasa taśmowa dała się więc poznać jako skuteczne narzędzie, dzięki któremu codzienne zadania są dużo łatwiejsze i bardziej wydajne. Na polskim rynku nie ma drugiej takiej konstrukcji, a jakość którą wnosi do przemysłu jest nie do podważenia i godna uwagi.

Prasy taśmowe - czujniki

Aby w pełni zrozumieć. jak dokładnie działa prasa taśmowa MONOBELT® konieczne jet bliższe spojrzenie na specyfikę jej budowy. System czujników elektronicznych reguluje naprężenie i ustawienie taśmy oraz kontroluje pracę całego urządzenia, zabezpieczając natychmiastowe zatrzymanie wszystkich urządzeń w przypadkach awaryjnych i włączenie sygnału alarmowego. Tablica kontrolna prasy steruje również pracą urządzeń współpracujących z prasą. To sprawia, że mamy do czynienia z urządzeniem, które jest nie tylko naprawdę wydajne, ale też bardzo bezpieczne w eksploatacji.

Zasada działania prasy MONOBELT® jest przejrzysta i zawiera wszystkie niezbędne w odwadnianiu etapy. Osad zagęszczony w zagęszczaczu wstępnym podawany jest zsypem na taśmę do Strefy Niskiego Ciśnienia. W strefie tej osad jest równomiernie rozprowadzany na szerokości taśmy i odwadniany pod zwiększającym się regularnie naciskiem kolejnych płyt dociskowych usytuowanych naprzemiennie z grzebieniami rozgarniającymi. To unikatowe i jak widać bardzo skuteczne rozwiązanie, o którego zaletach przekonuje się z roku na rok coraz więcej zakładów wykorzystujących prasy taśmowe w codziennych zadaniach.

Jak działa prasa taśmowa?

Na końcu Strefy Niskiego Ciśnienia osad dostaje się do Strefy Klinowej, gdzie jest stopniowo ściskany między taśmą przesuwną a taśmą obrotową bębna filtracyjnego. Specjalne klinowe osłony boczne zabezpieczają przed wyciskaniem osadu na boki w miarę wzrastającego ciśnienia, co często ma miejsce w tradycyjnych konstrukcjach. Ze Strefy Klinowej osad wprowadzany jest do Strefy Maksymalnego Ciśnienia. Osad w tej strefie ściskany jest między dwoma taśmami: przesuwną oraz obrotową. Osad znajduje się tu pod działaniem dwóch sił:

  • Siły ściskania wytwarzanej przez naprężenie taśmy przesuwnej napinanej pneumatycznie ciśnieniem 2 ÷ 6 bar (atm), z możliwością płynnej regulacji naciągu.
  • Siły ścinającej powodowanej przez fakt, iż ruch taśmy obrotowej przenoszony jest na ruch taśmy przesuwnej poprzez warstwę osadu, co odgrywa dużą rolę w wyciskaniu z osadu tzw. wody kapilarnej znajdującej się wewnątrz flokuł osadu.

Tak w dużym skrócie działa prasa taśmowa MONOBELT®, która wzbudza coraz większe zainteresowanie. Jeśli chodzi o wydajność i bezpieczeństwo działania zdaje się być bezkonkurencyjna - choć to nie koniec zalet, jakie wnosi do zakładu jej użytkowanie.

Czym wyróżnia się prasa taśmowa MONOBELT®?

Taśmowa prasa filtracyjna MONOBELT® to wyjątkowa, opatentowana konstrukcja. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jeden z jej najważniejszych elementów - zagęszczacz dynamiczny, który jest montowany jako standardowy element we wszystkich prasach MONOBELT®. Warte podkreślenia jest przede wszystkim to, że nie jest on konwencjonalnym filtrem bębnowym z racji swojej unikatowej konstrukcji tworzącej całkowicie zintegrowany bęben. Nazwa MONOBELT® oznacza jeden pas. W rzeczywistości prasa taśmowa ma dwa pasy, co jest wspólne dla wszystkich pras taśmowych dostępnych na rynku.

Dlaczego prasa taśmowa MONOBELT®?

Przede wszystkim jest to prasa, która zaskakuje swoją bardzo długą żywotnością - co wynika z jej unikatowej konstrukcji. Z tym wiążą się kolejne unikalne zalety, które pozwalają obniżyć koszty utrzymania prasy nawet o ponad 50% - w szczególny sposób wskazując tutaj na koszty wymiany paska. Prosta konstrukcja zapewnia dalszą redukcję kosztów, dzięki szybkiej i łatwej obsłudze i konserwacji. Ta sama prosta konstrukcja oznacza również, że pomimo wysokiej jakości technicznej cena, jaką należy zapłacić za prasę taśmową jest bardzo konkurencyjna.

To nie koniec zalet, jakimi wyróżnia się ta prasa taśmowa jako godna uwagi inwestycja.

Waga maszyny jest niewielka, dzięki czemu nie wymaga specjalnego fundamentowania. Zasada działania MONOBELT® jest jasna i obejmuje wszystkie niezbędne etapy odwadniania, zgodnie z ustalonymi standardami. Podsumowując najbardziej istotne zalety prasy MONOBELT® - naprawdę niskie nakłady kapitałowe i unikalna konstrukcja. Zapewnia wyższą niezawodność, niskie koszty eksploatacji i utrzymania, a jej łatwa obsługa i konserwacja to dodatkowy atut. Jest to zdecydowane maszyna, którą warto się zainteresować poszukując najbardziej wydajnego i niezawodnego rozwiązania dla skutecznie realizowanego odwadniania i filtracji.

Prasy taśmowe